Best of Saskatoon 2019

Jump to: CITY LIFE | ARTS | NEWS MEDIA | PEOPLE | PETS | FASHION | BEAUTY | SHOPPING | SERVICES | HOME | VEHICLES


CITY LIFE

Best Festival

SaskTel Saskatchewan Jazz Festival
saskjazz.com

2nd: Saskatoon Folkfest
3rd:
Taste of Saskatchewan
Runners-up:
Nutrien Fireworks Festival, Saskatoon Pride Festival, Nutrien Fringe Theatre Festival

Best Summer Event

SaskTel Saskatchewan Jazz Festival
saskjazz.com

2nd: Saskatoon Folkfest
3rd:
Saskatoon EX
Runner-up:
Nutrien Fringe Theatre Festival

Best Winter Event

BHP Enchanted Forest
Saskatoon Forestry Farm Park
enchanted-forest.org

2nd: Festival of Trees
3rd:
Winterruption
Runners-up:
Nutrien WinterShines, Heritage Festival of Saskatoon

Best Parade

Pride Parade
saskatoonpride.ca

2nd: Santa Claus Parade
3rd:
Saskatoon EX Parade
Runner-up:
Zombie Walk

Best Public Space

Saskatoon Farmers’ Market
414 Ave. B S 306-384-6262
saskatoonfarmersmarket.com

2nd: Meewasin Trail
3rd:
River Landing
Runners-up:
Saskatoon Public Library, Rotary Park

Best Landmark

The Bessborough
601 Spadina Cres. E 306-244-5521

2nd: River Landing
3rd:
The Weir
Runners-up:
Remai Modern Art Gallery, Traffic Bridge

Best View of the City

Broadway Bridge

2nd: Saskatchewan Crescent East
3rd:
CPR Bridge
Runners-up:
River Landing, Remai Modern Art Gallery

Best Selfie Location

Riverbank

2nd: CPR Bridge
3rd:
Remai Modern Art Gallery
Runner-up:
University Bridge

Best Animal at the Zoo

Bears
Saskatoon Forestry Farm Park & Zoo
1903 Forestry Farm Park Dr. 306-975-3382

2nd: Monkeys
3rd:
Wolves
Runner-up:
Dingos

Best Community Centre

Lakewood Civic Centre
1635 McKercher Dr. 306-975-2944

2nd: OUT Saskatoon
3rd:
Sherbrooke Community Centre
Runner-up:
Albert School/Community Centre

Best Indoor Adventure

Nutrien Wonderhub
950 Spadina Cres. E 306-249-3574
wonderhub.ca

2nd: The Stoked Centre
3rd:
Escape City
Runners-up:
Clip ’n’ Climb, Prairie Jurassic Extreme Fun Centre

Best Movie Theatre

Landmark Cinemas Saskatoon
157 Gibson Bend 306-249-3456
landmarkcinemas.com

2nd: Scotiabank Theatre Saskatoon & VIP
3rd:
Roxy Theatre
Runner-up:
Broadway Theatre

Best Place to Play Pool

The Snooker Shack
3421 8th St. E 306-374-2100
snookershack.ca

2nd: Pacific Billiards

Best Golf Course

The Willows
382 Cartwright St. 306-956-1100
willowsgolf.com

2nd: Holiday Park Golf Course
3rd:
Moon Lake Golf and Country Club
Runners-up:
Greenbryre Golf & Country Club, Riverside Country Club

Best Saskatoon Sports Team

Saskatchewan Rush
saskrush.com

2nd: Saskatoon Blades
3rd:
Saskatoon Valkyries
Runners-up:
Saskatoon Hilltops, Saskatchewan Rattlers


ARTS

Best Band

One Bad Son
onebadson.com

2nd: Bombargo
3rd:
The Garrys
Runners-up:
Reignwolf, The Radiant

Best Cover Band

The 100th Meridian

2nd: Riff Raff
3rd:
Stuck in the 80s
Runner-up:
Rock Candy

Best Solo Artist

Ellen Froese
ellenfroese.com

2nd: Anna Haverstock
3rd:
Kris Klyne
Runner-up:
Dorian Thorson

Best DJ

Mark Sugar

2nd: Andrew Kinakin
3rd:
Arioso
Runner-up:
DJ Dupes

Best Album

Hear Me Out by Reignwolf
reignwolf.com

2nd: The Radiant by The Radiant
3rd:
Baby by Alex Bent + the Emptiness

Best Live Music Venue

The Bassment
202 4th Ave. N 306-683-2277
thebassment.ca

2nd: Capitol Music Club
3rd:
Amigos Cantina
Runners-up:
Coors Event Centre, Broadway Theatre

Best Concert

Shawn Mendes
2nd: Cher
3rd:
Reignwolf
Runner-up:
Music for the Gut 9

Best Live Theatre Production

Sweeney Todd
Saskatoon Summer Players
saskatoonsummerplayers.ca

2nd: The Comedy of Errors (Shakespeare on the Saskatchewan)
3rd:
As You Like It (Shakespeare on the Saskatchewan), Avenue Q (Ppl r Ppl Productions) [tie]

Best Actor

Heather Morrison

2nd: Josh Beaudry
3rd:
Angela Kemp
Runner-up:
B.J. Dyck

Best Art Show

ReVamp: Alchemy’s 8th Annual Upcycled Art Show
Alchemy Collective
615 2nd Ave. N 306-244-5444
alchemysask.com

2nd: Dimensions 2019 (Saskatchewan Craft Council)
3rd:
Kaitlin Wong: Objects (Gordon Snelgrove Gallery)
Runners-up:
Dorothy Ionnone: Liberties (Remai Modern Art Gallery)

Best Ceramicist

Paula Cooley
paulacooley.com

2nd: Hillary Simon-Worobec
3rd:
Mel Bolen

Best Public Art Gallery

Remai Modern Art Gallery
102 Spadina Cres. E 306-975-7610
remaimodern.org

2nd: Frances Morrison Gallery (Central Library)
3rd:
PAVED Arts
Runner-up:
AKA artist-run

Best Commercial Art Gallery

Saskatchewan Craft Council Gallery
813 Broadway Ave.  306-653-3616
saskcraftcouncil.org

2nd: Rouge
3rd:
Darrell Bell Gallery
Runner-up:
Boheme Gallery


NEWS MEDIA

Best News Outlet Overall

CTV Saskatoon
saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Global Saskatoon
3rd:
CBC Saskatchewan

Best News Website

CBC Saskatchewan
cbc.ca

2nd: thestarphoenix.com
3rd:
globalnews.ca
Runners-up:
ctv.ca, ckom.com

Best Reporter

Ryan Kessler
Global Saskatoon
globalnews.ca

2nd: Matt Young (CTV Saskatoon)
3rd:
Jason Warick (CBC Saskatchewan)
Runners-up:
Laura Woodward (CTV Saskatoon), Nicole Stillger (Global News)

Best Political Reporter

Ryan Kessler
Global Saskatoon
globalnews.ca

2nd: Matt Young (CTV Saskatoon)

Best Sports Reporter

Wray Morrison
CKOM 650
ckom.com

2nd: Pat McKay (CTV Saskatoon)
3rd:
Ryan Flaherty (Global Saskatoon)

Best Columnist

John Gormley
Saskatoon StarPhoenix
thestarphoenix.com

2nd: Murray Mandryk (Saskatoon StarPhoenix)

Best Planet S Writer

Bev Cardinal

2nd: Gregory Beatty
3rd:
Aidan Morgan
Runner-up:
Jorge Ignacio Castillo

Best Radio Station

92.9 The Bull
929thebullrocks.com

2nd: C95
3rd:
CFCR 90.5 FM Saskatoon Community Radio
Runners-up:
Rock 102, 96.3 CRUZ FM

Best Radio Host(s)

Rob and Shauna
C95
c95.com

2nd: Pat Dubois (92.9 The Bull)
3rd:
Gregger (98Cool)
Runner-up:
Stacie & Clayton(96.3 Cruz FM)

Best TV Anchor

Chantel Saunders
CTV Saskatoon
saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Stephanie Massicotte (CTV Saskatoon)
3rd:
Matt Young (CTV Saskatoon)
Runner-up:
Jackie Wilson (Global Saskatoon)

Best TV Weather Person

Jeff Rogstad
CTV Saskatoon
saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Peter Quinlan (Global Saskatoon)
3rd:
Mike Ciona (CTV Saskatoon)

Best TV News Coverage

CTV Saskatoon
saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Global Saskatoon
3rd:
CBC Saskatchewan

Best TV Sports Coverage

CTV Saskatoon
saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Global Saskatoon
3rd:
CBC Saskatchewan


PEOPLE

Best Family Doctor

Dr. Aaron Friggstad
325 Herold Rd. 306-374-2404

2nd: Dr. Carly Conly
3rd:
Dr. Cynthia Nave
Runners-up:
Dr. Kelly Peesker, Dr. Penelope Stalker

Best Dentist

Dr. Carman Rabuka
#302 626 Broadway Ave. 306-664-9994

2nd: Dr. Aaron Bazylak
3rd:
Dr. Jenny Tran
Runners-up:
Dr. Nina Moe, Dr. Nathan Hamilton

Best Massage Therapist

Brittany Chyz
Just For You Day Spa & Gift Studio
2414 8th St. E 306-955-7546
74 33rd St. E 306-934-7546
justforyoudayspa.com

2nd: Colin Schaan
3rd:
Jackie Hunter
Runners-up:
Alisha McIntosh, Rachelle Lizee, Lesia Olexson

Best Alternative/Holistic Health Practitioner

Dr. Willow Johnson
#10 & #20-214 Joseph Okemasis Rd. 306-955-5558

2nd: Dr. Xin Zhong
3rd:
Dr. Alex MacKenzie
Runners-up:
Greg Hartz, Patrick Hill

Best Doula

Jodie Olson
Blossom Healing Arts
522 Duchess St. 306-341-2010
blossomclinic.ca

2nd: Nina Zettl
3rd:
Jude Hutchinson
Runner-up:
Jenel Maruk

Best Midwife

Rosalind Lydiate
saskatchewanmidwives.com

2nd: Debbie Mpofu

Best Personal Trainer

Matt Jodouin
FIT Training & Wellness
323 Robin Way 306-979-0151
fitwc.ca

2nd: Jess Friesen (Fitness Focus)

Best Local Artisan/Maker

Mike Zimmer
Uncle Mike’s All Natural Products
unclemikesnatural.com

2nd: Rosalee Rovensky (Rose’s Sweet Treats)
3rd:
Amanda Scherr (Scherr Crochet)
Runners-up:
Joel Kroker (Baeker Kraeker), Mark Wells (Jeweller)

Best Small Business Owner

Jess Tetu
Just For You Day Spa & Gift Studio
2414 8th St. E 306-955-7546
74 33rd St. E 306-934-7546
justforyoudayspa.com

2nd: Heather Jebson (The Lemon Tree Salon & Studio)
3rd:
Arlene Ruiz (Alexene Immigration & Employment Services)
Runners-up:
Colleen Shalley (Infinity Management), Nicholas Garrecht (Silverline Electric)

Best Lawyer

Tara Chornoby
#300 3333 8th St. E 306-384-4181
cjclaw.ca

2nd: Lisa Watson (Peszko & Watson)
3rd:
Tyler Dahl (Cuelenaere LLP)
Runners-up:
Beau Atkins (Edge Family Law), Grant Richards (Cuelenaere LLP)

Best Saskatchewan Roughrider

Cody Fajardo

2nd: Charleston Hughes
3rd:
Naaman Roosevelt
Runner-up:
Jorgen Hus

Best City Councillor

None

2nd: Troy Davies
3rd:
Mairin Loewen
Runners-up:
Darren Hill, Zach Jeffries

Best MLA

Ryan Meili

2nd: Ken Cheveldayoff
3rd:
Cathy Sproule
Runner-up:
Danielle Chartier

Best MP

Sheri Benson

2nd: None
3rd:
Kevin Waugh
Runner-up:
Brad Trost


PETS

Best Furry Pet

Wolverine
Heather Jebson

2nd: Sherlock (Brigit Willfong)
3rd:
Kevin (Mercedes Tapia)
Runner-up:
Boba (Alison Mysiorek)

Best Non-Furry Pet

Olivia Nibblesqueak the Skinny Pig
Crystal Lavoie

2nd: Jet (Alison Jendrasheske)
3rd:
Georgia Belle (Kayla Ingram)

Best Shop Pet

Carmela
Pet-i-Coat Junction
10 Wedge Rd #6 306-384-7387
peticoat.ca

2nd: Wolverine (The Lemon Tree Salon and Studio)
3rd:
Sherlock (Head to Tail Pet Spa)
Runner-up:
Frank Firman (Guide Hair Salon)

Best Saskatoon Cat Name

Sgt. Pepper
Chris Leib

2nd: Puff Nut (Theodosa den Brok)
3rd:
Banjo (Karen Stene)
Runners-up:
Yum Yum (Will Kaufhold/Lindsay Herman), Squishy (Natasha Harrison-Jorgensen), Cinder (Crystal Lavoie), Pirate (Brigit Willfong), Sarah Pepperfur (Mena Ryan), Nyx (Louise Buckmaster), Tabitha (Alysha Hales)

Best Place to Meet Dogs

Saskatoon SPCA
5028 Clarence Ave. 306-374-7387
saskatoonspca.com

2nd: Off-Leash Recreation Areas
3rd:
Furdale Dog Park
Runner-up:
Early’s Farm & Garden Centre

Best Pet Supply Store

Early’s Farm and Garden Centre
2615 Lorne Ave.  306-931-1982
502 51st St. E 306-931-1995
earlysgarden.com

2nd: Cowtown
3rd:
Pet Planet
Runner-up:
Critters

Best Pet Boarding

Riverside Resort: Pets on Vacation
306-665-7387 riversideresortforpets.ca

2nd: Buena Vista Kennels
3rd:
Playful Paws Saskatoon Urban
Runners-up:
Crazy Tails Canine Services, The Urban Farmhouse

Best Pet Care/Grooming

Head To Tail Pet Spa
106 103 St. E 306-975-0305
headtotailpetspa.com

2nd: Churchill Dog Groomers
3rd:
Hollywoof Pet Grooming
Runners-up:
It’s A Dogs Life Pet Spa, Whatamess Pet Grooming

Best Vet Clinic

Prairieland Veterinary Clinic
2319 Lorne Ave. 306-242-5637
prairielandvetclinic.ca

2nd: Erindale Animal Hospital
3rd:
VCA Canada Frontier Animal Hospital
Runners-up:
VCA Canada Central Animal Hospital, Cumberland Veterinary Clinic

Best Veterinarian

Dr. Elbermani
2319 Lorne Ave. 306-242-5637
prairielandvetclinic.ca

2nd: Dr. Vivienne Jones
3rd:
Dr. David Nairn
Runners-up:
Dr. Mandy Gudelot, Dr. Altina Wickstrom, Dr. Terri Chotowetz


FASHION

Best Women’s Casual Clothes (Local)

Dutch Growers
1818 Central Ave. 306-249-1222
dutchgrowers.com

2nd: The Sandbox in the City
3rd:
Tonic
Runners-up:
Two Fifty Two Boutique Saskatoon, Paramount DaySpa Salon Boutique

Best Women’s Business Attire (Local)

Dutch Growers
1818 Central Ave. 306-249-1222
dutchgrowers.com

2nd: The Sandbox in the City
3rd:
Tryst Boutique
Runner-up:
Era Style Loft

Best Women’s Clothes (Chain)

Aritzia
201 1st Ave. S 306-242-2305
aritzia.com

2nd: Ricki’s
3rd:
Maurices
Runner-up:
RW & CO.

Best Bridal Shop

W Bridals
142 2nd Ave. N 306-652-2320
wbridals.ca

2nd: Exquisite Fashions & Bridal
3rd:
UnVeiled Dress Co.
Runner-up:
Mylynh Bridal & Sew

Best Women’s Shoes (Local)

Traxx Footwear
#23 2105 8th St. E 306-956-2272
traxxfootwear.ca

2nd: Swank Shoe Lounge
3rd:
Last Shoes
Runner-up:
Brickers Shoes

Best Men’s Casual Clothes (Local)

Hardpressed Print Studio
224 20th St. W. 306-384-5488
hardpressed.ca

2nd: Manhattan Casuals
3rd:
Anthonys Fashion
Runner-up:
Backside Boardshop

Best Men’s Business Attire (Local)

Anthonys Fashion
600-234 1st Ave. S 306-665-0181
anthonysfashion.ca

2nd: Elwood Flynn For Men
3rd:
David’s Distinctive Mens Apparel

Best Men’s Shoes (Local)

Traxx Footwear
#23 2105 8th St. E. 306-956-2272
traxxfootwear.ca

2nd: Broadway Shoe Repair
3rd:
Ninetimes Skateboard Shop
Runners-up:
Last Shoes, Burton’s For Shoes

Best Fashion Boutique (Local)

The Sandbox in the City
616 Main St. E 306-955-6600
thesandboxinthecity.com

2nd: Two Fifty Two Boutique Saskatoon
3rd:
Tryst Boutique
Runners-up:
Klassique Designs, Paramount DaySpa Salon Boutique

Best Store for Secondhand Clothes

Plato’s Closet
331A 105 St. E 306-974-3900
platoscloset.com

2nd: Value Village
3rd:
Better Off Duds
Runners-up:
Underground Trends, Hazlewood Clothing Company


BEAUTY

Best Day Spa

Just For You Day Spa & Gift Studio
2414 8th St. E 306-955-7546
74 33rd St. E 306-934-7546
justforyoudayspa.com

2nd: Paramount DaySpa Salon Boutique
3rd:
Prairie Bliss
Runner-up:
Planet Beach Spray & Spa

Best Hair Salon

Cliptomania
300 3rd Ave. S 306-668-6611
cliptomania.ca

2nd: The Lemon Tree Salon & Studio
3rd:
The Glam Bar Saskatoon
Runners-up:
GUIDE Hair Salon, Paramount DaySpa Salon Boutique

Best Hair Stylist (Women’s Styles)

Natasha Kopas
411B Herold Court
vagaro.com/hairbynatashakopas

2nd: Blaze Wylde (Cliptomania) & Madison Neu (Hair By Madison Neu) [tie]
Runners-up:
Shayla Gregson (Cliptomania), Carmen Rosman (Salon van Rooij)

Best Hair Stylist (Men’s Styles)

Blaze Wylde
Cliptomania
300 3rd Ave. S 306-668-6611
cliptomania.ca

2nd: Alexandra Delgado (Asylum Tattoo & Barbershop)
3rd:
Kat Munroe (Tommy Gun’s Original Barbershop)
Runners-up:
Angela Luther (Tommy Gun’s Original Barbershop), Taylor Kuiack (Tommy Gun’s Original Barbershop)

Best Esthetician

Tasha Paradis
Just For You Day Spa & Gift Studio
2414 8th St. E 306-955-7546
74 33rd St. E 306-934-7546
justforyoudayspa.com

2nd: Lisa Aldridge Evans (The GLAM Bar)
3rd:
Heidi Merkosky (Prairie Bliss)
Runners-up:
Jessica Redgwell (Paramount DaySpa Salon Boutique), Jasmine Lauzon (Divine Esthetics)

Best Manicurist

Vicki Schira
Just For You Day Spa & Gift Studio
2414 8th St. E 306-955-7546
74 33rd St. E 306-934-7546
justforyoudayspa.com

2nd: Sarah Meyers (Paramount DaySpa Salon Boutique)
3rd:
Maria Martell (Nails by Maria Martell)
Runners-up:
Katie Richards (K. Richards Esthetics Studio), Jasmine Lauzon (Divine Esthetics)

Best Nail Salon

Just For You Day Spa & Gift Studio
2414 8th St. E 306-955-7546
74 33rd St. E 306-934-7546
justforyoudayspa.com

2nd: The Glam Bar
3rd:
K. Richards Esthetics Studio
Runner-up:
Divine Esthetics

Best Tattoo Artist

Trevor Gusikoski
Tantrix Body Art
511 1st Ave. N #2a 306-384-5454
tantrixbodyart.com

2nd: Chris Wenzel (Passed away from illness in April)
3rd:
Michael Lauen (Level Up Tattoo Studio)
Runners-up:
Sylvia Turcotte (Biomorphs Tattoo), Trenton Giles (Level Up Tattoo Studio)

Best Tattoo Shop

Tantrix Body Art
511 1st Ave. N #2a 306-384-5454
tantrixbodyart.com

2nd: Rites of Passage Tattoo
3rd:
Level Up Tattoo Studio
Runners-up:
Asylum Tattoo & Barbershop, Biomorphs Tattoo

Best Piercing Shop

Tantrix Body Art
511 1st Ave. N #2a 306-384-5454
tantrixbodyart.com

2nd: Schmatta
3rd:
ON2U Body Piercing & Tattoos
Runners-up:
Asylum Tattoo & Barbershop, Classicus Body Art


SHOPPING

Best New Locally Owned Business

Joyne
249 2nd Ave. S 306-380-5696
joyne.ca

2nd: HomeQuarter Coffeehouse & Bakery
3rd:
Odla
Runners-up:
Bliss Botanicals, Creature Supply

Best Specialty Shop

Glitch Gifts and Novelties
510 33rd St. W 306-978-9696
glitchgifts.ca

2nd: Charlie’s Seafood Market
3rd:
Hen & Chick Studios
Runners-up:
Handy Special Event Centre, Bliss Botanicals

Best Florist

Bill’s House of Flowers
712 Broadway Ave. 306-242-8809
billshouseofflowers.com

2nd: Little Shop of Flowers
3rd:
Twig & Bloom
Runners-up:
Blossoms, Michelle’s Flowers

Best Drugstore

Shoppers Drug Mart
Multiple Locations
shoppersdrugmart.ca

2nd: London Drugs
3rd:
Broadway Pharmacy
Runners-up:
Walkers Pharmacy, Saskatoon Family Pharmacy

Best Eyewear

FYidoctors
Five Locations
fyidoctors.com

2nd: Family Focus Eyecare
3rd:
Point Optical
Runner-up:
Optika

Best Jewellery

GMG Jewellers
1-105 21st St. E 306-665-8463
gmgjewellers.com

2nd: Heinrichs Jewellery
3rd:
Peoples Jewellers
Runner-up:
Bateman Jewellers

Best Bookstore

McNally Robinson
3130 8th St. E 306-955-3599
mcnallyrobinson.com

2nd: Indigo
3rd:
Westgate Books Inc
Runners-up:
Turning the Tide, Peryton Books

Best Place to Buy Music

The Vinyl Exchange
128 2nd Ave. N 306-244-7090
thevinylexchange.com

2nd: Sunrise Records
3rd:
Vinyl Diner CD’s & Records
Runner-up:
McNally Robinson

Best Place to Buy Tabletop Games

Dragon’s Den Games
1026 Louise Ave. 306-955-3826
dragonsdengames.com

2nd: King Me Boardgamery and Café
3rd:
Amazing Stories
Runners-up:
McNally Robinson, Toys “R” Us

Best Toy Store

Mastermind Toys (Preston Crossing)
1718 Preston Ave. N 306-651-0155
mastermindtoys.com

2nd: Toys “R” Us
3rd:
McNally Robinson
Runner-up:
Once Upon A Child

Best Sporting Goods

Al Anderson’s Source For Sports
208 Ave. B S 306-652-9412
sourceforsports.com

2nd: SportChek
3rd:
Escape Sports
Runner-up:
Eb’s Source For Adventure

Best Bicycle Shop

Bike Doctor
623 Main St. 306-664-8555
bikedoctor.ca

2nd: Doug’s Spoke ’N Sport
3rd:
Bruce’s Cycle Works
Runner-up:
Bike Universe

Best Adventure Outfitter

Cabela’s
1714 Preston Ave. N 306-343-4868
cabelas.ca

2nd: Outter Limits
3rd:
Escape Sports
Runner-up:
Eb’s Source For Adventure

Best Board & Ski Shop

Outtabounds
105 Ave. B S 306-244-7813
outtabounds.ca

2nd: Escape Sports
3rd:
Doug’s Spoke ’N Sport
Runners-up:
Backside Boardshop, Ninetimes Skate Shop

Best Head Shop

Prairie Records
720 Broadway Ave. 306-244-7795
3020 Preston Ave. S #170 306-664-7795
prairierecords.ca

2nd: The Joint
3rd:
BOB Headquarters
Runner-up:
HighSmo

Best Vape Shop

MR. VAPOR
3310 Fairlight Dr. #8A 306-250-7475

2nd: RPI Vapor Lounge
3rd:
Heavy Jam Vapor
Runner-up:
RPI Squared Vapor (RPI 2)

Best Cannabis Shop

Prairie Records
720 Broadway Ave. 306-244-7795
3020 Preston Ave. S #170 306-664-7795
prairierecords.ca

2nd: Living Skies Cannabis
3rd:
The Pot Shack
Runner-up:
Tweed

Best Store For Secondhand Finds

Value Village
302 Cope Lane 306-955-8702
2115 Faithfull Ave. 306-668-6161
valuevillage.com

2nd: Village Green Furniture & Appliances
3rd:
Habitat For Humanity ReStore
Runner-up:
Past and Present Antique Shop

Best Kept Shopping Secret

Glitch Gifts and Novelties
510 33rd St. W 306-978-9696
glitchgifts.ca

2nd: Charlie’s Seafood Market
3rd:
The Hobnobber
Runners-up:
Nocturnus Art and Metaphysical, Bliss Botanicals


SERVICES

Best Dry Cleaner

Arthur Rose Cleaners
321 4th Ave. N 306-652-3344
arthurrose.ca

2nd: The Clean Shoppe
3rd:
Family Cleaners Ltd.
Runner-up:
Churchill Garment Care

Best Printing Services

Pro Print Inc
127 Ave. D N 306-665-0999
proprint.ca

2nd: Globe Printers Ltd
3rd:
Minuteman Press Printing
Runners-up:
PGI Printers, UNO Printing Co.

Best Professional Photographer

Sik Pics Productions
310 Wall St. 306-380-7953
sikpics.ca

2nd: Amy Thorp Photography
3rd:
Lovestruck Portraits
Runners-up:
Tigress Art Studios, Mudita Media

Best Wedding Photographer

Sik Pics Productions
310 Wall St. 306-380-7953
sikpics.ca

2nd: Martine Sansoucy Photography
3rd:
Lovestruck Portraits
Runner-up:
Mudita Media

Best Travel Agent

Barb Crowe
Ixtapa Travel
#103 3929 8th St. E 306-664-3233
ixtapatravel.ca

2nd: Karen Katelnikoff (UNIGLOBE Carefree Travel)
3rd:
Nathaniel Baker (Flight Centre Circle Mall)
Runner-up:
Emre Akyurek (Flight Centre Circle Mall)

Best Travel Agency

Ixtapa Travel
#103 3929 8th St. E 306-664-3233
ixtapatravel.ca

2nd: CAA Saskatchewan
3rd:
UNIGLOBE Carefree Travel
Runners-up:
Flight Centre Circle Mall, Expedia CruiseShipCenters

Best Gym

Rise Strength Lab
1505 Ontario Ave. 306-652-1866
risestrengthlab.com

2nd: Motion Fitness (Stonebridge)
3rd:
Synergy Strength
Runners-up:
GoodLife Fitness (Centre Mall), Fitness Focus, Planet Fitness

Best Yoga Studio

Modo Yoga Saskatoon
619 1st Ave. N 306-649-2424
modoyoga.com

2nd: One Yoga
3rd:
Breathe Cycle & Yoga Studio
Runners-up:
Ground Yoga, Pura Vida Yoga Loft

Best Dance School

Ignite Danceworks Inc.
511A 51st St. 306-244-4400
ignitedanceworks.com

2nd: Sitter School of Dance
3rd:
Dance INK
Runners-up:
Wilson School of Highland Dance, SaskExpress Studio

Best Martial Arts School

Scheer’s Martial Arts
Boychuk Dr. & Hwy 16 306-664-3677
scheersmartialarts.com

2nd: Modern Martial Arts Center
3rd:
Okami Martial Arts
Runners-up:
Kees Tae Kwon Do, Diekema Martial Arts

Best Funeral Home

Mourning Glory Funeral Services
1201 8th St. E 306-978-5200
mourningglory.ca

2nd: Saskatoon Funeral Home
3rd:
Hillcrest Memorial Gardens & Funeral Home
Runner-up:
Park Funeral Home

Best Insurance Agent

Darcy Shenher
Affinity Insurance
1032 8th St. E 306-933-0222
20-3211 Preston Ave. 306-931-4141
affinityis.ca

2nd: Meghan Derksen (Solvason Insurance Group Ltd.)
3rd:
Karmelle Solvason (Solvason Insurance Group Ltd)
Runner-up:
Kenzie Bergeron (BMA Benefits Divisions)

Best Insurance Agency

Galon Insurance & Mortgage Brokers
909 3rd Ave. N 306-244-7000
#2 820B 51st St. E 306-244-3000
galoninsurance.ca

2nd: Cherry Insurance Ltd.
3rd:
Hoffmann Kool Insurance
Runners-up:
The Co-operators (Solvason Insurance Group Ltd), BMA Benefits Division

Best Bank Branch

RBC Royal Bank
319 Ludlow St. 306-933-3560
rbcroyalbank.com

2nd: TD Canada Trust (2nd Ave South)
3rd:
Scotiabank (Lawson Heights Mall)
Runner-up:
BMO Bank of Montreal (8th Street East)

Best Credit Union Branch

Affinity Credit Union (Main Branch)
130 1st Ave. N 1-866-863-6237
affinitycu.ca

2nd: Conexus Credit Union (8th Street East)
3rd:
Affinity Credit Union (33rd Street West)
Runners-up:
New Community Credit Union, Conexus Credit Union (Kensington)

Best Real Estate Agent

Jon Aschenbrener
Realty Executives
3032 Louise St. 306-227-7912
saskatoonsold.com

2nd: Michelle Butler (Royal LePage Vidorra)
3rd:
Rhonda Lavoie (The Urban Farmhouse)
Runners-up:
Eric Wilkinson (CENTURY 21 Fusion), Austin Reimer (RE/MAX Saskatoon)

Best Real Estate Company

RE/MAX Saskatoon
Multiple Locations
remaxsaskatoon.com

2nd: CENTURY 21 Fusion
3rd:
Realty Executives Saskatoon
Runners-up:
The Urban Farmhouse, Royal LePage Real Estate

Best Mortgage Broker

Audra Kish
120 Sonnenschein Way 306-290-8083
audrakish.ca

2nd: Tawny Bley
3rd:
Sarah Schiess
Runners-up:
Lindsay Vickers, Chris Kolinski, Dani Friesen


HOME

Best Home Builders

North Ridge Development Corporation
3037 Faithfull Ave. 306-242-2434
northridge.sk.ca

2nd: Legacy Homes Ltd
3rd:
Daytona Homes Saskatoon
Runner-up:
Delonix Homes Ltd.

Best Home Improvement Store

The Home Depot
707 Circle Dr. E 306-651-6250
3043 Clarence Ave. S 306-657-4100
homedepot.ca

2nd: Co-op Home Centre
3rd:
Lowe’s Home Improvement
Runner-up:
Home & Garden RONA / Saskatoon

Best Electrical

Centennial Plumbing, Heating & Electrical
#1 2630 Millar Ave. 306-500-1296
centennialplumbing.com

2nd: Reliance Gregg’s Home Services
3rd:
Blaze Solar & Electric Ltd.
Runners-up:
Silverline Electric Inc, Essential Power Inc.

Best Plumbers / Plumbing

Centennial Plumbing, Heating & Electrical
#1 2630 Millar Ave. 306-500-1296
centennialplumbing.com

2nd: Reliance Gregg’s Home Services
3rd:
Perfection Plumbing & Drain Cleaning Ltd.
Runners-up:
Razor Heating and A/C Ltd., Action Plumbing & Heating Ltd., Iron Eagle Mechanical

Best HVAC Company

The Furnace Guys
411 33rd St. W 306-380-5655
furnaceguys.com

2nd: Centennial Plumbing, Heating & Electrical
3rd:
Reliance Gregg’s Home Services
Runner-up:
Iron Eagle Mechanical

Best Flooring

Bee Hive Flooring Group
317 Ave. C S 306-244-4772
beehiveflooring.com

2nd: Braid Flooring & Window Fashions Ltd
3rd:
AC Flooring & Installations Ltd
Runners-up:
Cornerstone Flooring & Interiors, Saskatoon Custom Garage Interiors

Best Cabinets

Superior Cabinets
747 46th St. W 306-667-6600
superiorcabinets.ca

2nd: Nu-Fab Building Products
3rd:
Vilness Millwork Solutions
Runner-up:
Linn Millwork Company Inc

Best Landscaping

CJ’s Landscapes and Services Ltd.
306-649-0004
cjslandscapes.ca

2nd: Sawyers Tree Service
3rd:
Keystone Paving Corporation
Runners-up:
Vision Landscape & Design, Yard Essentials

Best Moving Company

Two Men and a Truck
701 Cynthia St #106 306-500-1381
twomenandatruck.ca

2nd: Ray’s Moving & Storage Co Ltd
3rd:
Geransky’s Moving & Storage
Runners-up:
Need It Moved?, Saskatoon Movers

Best Furniture Store

Palliser Rooms EQ3 Furniture
2125 Faithfull Ave. 306-653-6000
pallisereq3.com

2nd: Furniture World
3rd:
Dufresne Furniture & Appliances
Runner-up:
Area

Best Local Home Décor

Garden Architecture & Design
315 Ave. A S 306-651-2828
gardenarchitecture.ca

2nd: Fandango Lights & Décor
3rd:
Anthology Home Collection
Runner-up:
Metric Design Centre

Best Yard & Garden Store

Wilson’s Lifestyle Centre
303 Owen Manor 306-955-9580
wilsonsgreenhouse.ca

2nd: Dutch Growers
3rd:
Early’s Farm and Garden Centre
Runners-up:
Floral Acres Greenhouses, Garden Architecture & Design


VEHICLES

Best Car Dealership

Ens Toyota
627 Brand Ct. 306-653-5611
enstoyota.ca

2nd: Sherwood Chevrolet
3rd:
Meidl Honda
Runners-up:
Merlin Ford, Mainway Mazda

Best Used Car Dealership

Ens Toyota
627 Brand Ct. 306-653-5611
enstoyota.ca

2nd: Sherwood Chevrolet
3rd:
Saskatoon Auto Connection
Runners-up:
Curbie, Daou Auto

Best Motorcycle Dealership

Redline Harley Davidson
102 23rd St. E 306-934-2750
redlineharley.com

2nd: FFUN Motor Sports
3rd:
Proline Motorsports & Marine Inc
Runner-up:
Meidl Honda Powerhouse

Best RV Dealership

Sherwood RV
540 Brand Rd. 306-374-6330
sherwoodrv.ca

2nd: Kehoe RV
3rd:
Saskatoon RV Superstore

Best Oil Change

Great Canadian Oil Change
Six Locations
oilchangesaskatoon.ca

2nd: Avalon Auto Service
3rd:
Mr. Lube
Runner-up:
OK Tire

Best Tires

Costco Tire Center
115 Marquis Dr. 306-933-4262
costco.ca

2nd: A1 Tire & Wheel
3rd:
OK Tire
Runners-up:
Value Tire (Saskatoon) Ltd, Avalon Auto Service

Best Auto Repair

Avalon Auto Service
2601 Broadway Ave. 306-343-9551
avalonauto.ca

2nd: OK Tire
3rd:
Glenwood Auto Service
Runner-up:
Saskatoon Auto Connection

Best Auto Body Repair

Kavia Auto Body Inc.
2nd: Novakoski Quality Collision Ltd
3rd:
Lazer Autobody
Runners-up:
Inline Paint & Body, Collision Plus Autobody Ltd.

Best Auto Glass Repair

Speedy Glass
Multiple Locations
speedyglass.ca

2nd: Showtime Glass Inc.
3rd:
Kavia Auto Body Inc.
Runners-up:
Lazer Autobody, Novakoski Quality Collision Ltd

Best Auto Rental

Enterprise Rent-A-Car
Multiple Locations
enterprise.ca

2nd: Budget Car & Truck Rental
3rd:
National Car Rental