Best of Saskatoon 2021

Introduction by Santa >

CITY LIFE

Best View of the City

Broadway Bridge

tourismsaskatoon.com

2nd: Remai Modern Art Gallery
3rd:
Saskatchewan Crescent East
Runner-up:
Sheraton Cavalier Saskatoon Hotel

Best Neighbourhood

Broadway/Nutana

tourismsaskatoon.com

2nd: City Park
3rd:
Silverwood Heights
Runners-up:
Avalon, Caswell Hill

Best City Park

Kinsmen Park

saskatoon.ca

2nd: Victoria Park
3rd:
Rotary Park
Runner-up:
Brighton Core Park

Best Picnic Spot

Saskatoon Forestry Farm Park & Zoo

saskatoon.ca

2nd: Meewasin Park
3rd:
Rotary Park
Runner-up:
Victoria Park

Best Architecture

The Bessborough

601 Spadina Cres. E  306-244-5521  marriott.com

2nd: Remai Modern Art Gallery
3rd:
Nutrien Tower
Runner-up:
The Sturdy Stone Centre

Best Library Branch Besides Central

Alice Turner Branch

110 Nelson Rd.  306-975-8127  saskatoonlibrary.ca

2nd: J.S. Wood Branch
3rd:
Rusty Macdonald Branch
Runners-up:
Mayfair Branch, Round Prairie Branch

Best Movie Theatre

Landmark Cinemas

157 Gibson Bend   306-249-3456  landmarkcinemas.com

2nd: Broadway Theatre
3rd:
Scotiabank Theatre Saskatoon and VIP
Runner-up:
Magic Lantern Roxy Theatre

Best Retirement Community

Crossmount

1-888-975-9890  crossmountvillage.ca

2nd: Sherbrooke Community Centre
3rd:
Stonebridge Crossing Retirement Community
Runner-up:
Parkville Manor

Best Indoor Adventure

Wilson’s Lifestyle Centre

303 Owen Manor  306-955-9580  wilsonslifestyle.ca

2nd: Nutrien WonderHub
3rd:
Clip ‘n Climb Saskatoon
Runner-up:
DJ’s Adventureland

Best Place to Play Pool

The Snooker Shack

3421 8th St. E  306-374-2100  snookershack.ca

No runners-up

Best Saskatoon Sports Team

Saskatchewan Rush

saskrush.com

2nd: Saskatoon Hilltops
3rd:
Saskatoon Blades
Runner-up:
Saskatchewan Rattlers

Best Campground (Saskatoon area)

Pike Lake Provincial Park

tourismsaskatchewan.com

2nd: Blackstrap Provincial Park
3rd:
Gordon Howe Campground
Runner-up:
Kevin Misfeldt Campground

Best Festival

SaskTel Saskatchewan Jazz Festival

saskjazz.com

2nd: Saskatoon Folkfest
3rd:
Taste of Saskatchewan
Runners-up:
Saskatoon Fringe Festival, Saskatoon Fantastic Film Festival

Best Place to Volunteer

Ronald McDonald House

306-244-5700  rmh.sk.ca

2nd: Prairie Harm Reduction
3rd:
CFCR-FM
Runners-up:
The Lighthouse Supported Living, Bridge City Bicycle Co-op, Salvation Army

ARTS

Best Band

The Sheepdogs

thesheepdogs.com

2nd: The Steadies
3rd:
The Garrys
Runners-up:
Alien to the Ignorant, The Radiant

Best Cover Band

The 100th Meridian

the100thmeridian.com

2nd: Fear Of Knowing
3rd:
Powerslave
Runner-up:
Charger

Best Solo Artist

Theresa Sokyrka

2nd: Velours
3rd:
Skizza

Best DJ

Charly Hustle

charlyhustlemusic.com

2nd: Andrew Kinakin
3rd:
DJ Mark Sugar
Runner-up:
Mr. Rager

Best Actor

Savana Gallant

2nd: Kent Allen
3rd:
Craig Watson
Runners-up:
Zac Morgan, Aunya Jayde, Oli Guselle

Best Drag Artist

China White

2nd: Chelazon Leroux
3rd:
Karma K Meleon
Runner-up:
Majix Trixx

Best Visual Artist

Laura Hosaluk

laurahosaluk.com

2nd: Kevin Quinlan / Maia Stark (tie)

Best Author

Yann Martel

2nd: Guy Vanderhaeghe
3rd:
Miles Patrick Yohnke

Best Theatre Production

Macbeth
Shakespeare on the Saskatchewan

shakespearesask.com

2nd: Hedwig and the Angry Inch (Sparrow Theatre)

Best Concert: Sask Artist

The Sheepdogs at Jazzfest

saskjazz.com

2nd: The Steadies at Jazzfest
3rd:
Music for the Gut
Runner-up:
Funk Joint at Jazz Fest

Best Live Music Venue

Delta Bessborough Gardens

601 Spadina Cres. E  306-244-5521  marriott.com

2nd: Amigos Cantina
3rd:
Capitol Music Club
Runners-up:
The Bassment, Coors Event Centre, Black Cat Tavern

Best Public Art Gallery

Remai Modern

102 Spadina Cres. E  306-975-7610  remaimodern.org

No runners-up

Best Commercial Art Gallery

Saskatchewan Craft Council

813 Broadway Ave.  306-653-3616  saskcraftcouncil.org

2nd: The Gallery/art placement

NEWS MEDIA

Best News Website/App

CTV Saskatoon

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Global Saskatoon
3rd:
CBC Saskatchewan
Runner-up:
The StarPhoenix

Best TV News Coverage

CTV Saskatoon

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Global Saskatoon
3rd:
CBC Saskatchewan

Best TV Sports Coverage

CTV Saskatoon

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Global Saskatoon

Best TV Anchor

Chantel Saunders
CTV

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Stephanie Massicotte (CTV)
3rd:
Alex Brown (CTV)

Best TV Weather Person

Jeff Rogstad
CTV

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Peter Quinlan (Global)
3rd:
Mike Ciona (CTV)

Best Radio Station

92.9 The Bull

thebull.ca

2nd: C95
3rd:
96.3 CRUZ FM
Runners-up:
CFCR-FM, CBC Radio One, 98Cool FM

Best Radio Host(s)

Pat Dubois
92.9 The Bull

thebull.ca

2nd: Gregger (98Cool)
3rd:
Rob & Shauna (C95)
Runners-up:
Stacie and Clayton (96.3 CRUZ FM), Mike McGuire (Rock 102)

Best Columnist

Murray Mandryk
The StarPhoenix

thestarphoenix.com

2nd: Doug Cuthand (The StarPhoenix)

Best Reporter

Laura Woodward
CTV Saskatoon

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Matt Young (CTV Saskatoon)

Best Sports Reporter

Pat McKay
CTV Saskatoon

saskatoon.ctvnews.ca

2nd: Ryan Flaherty (Global Saskatoon)

PEOPLE

Best Covid Hero

Dr. Hassan Masri

College of Medicine, University of Saskatchewan

No runners-up

Best Family Doctor

Dr. Carla Holinaty
Academic Family Medicine

3311 Fairlight Dr.  306-655-4200  medicine.usask.ca

2nd: Dr. Cyprien Enweani
3rd:
Dr. Aaron Friggstad
Runners-up:
Dr. Georgina Barnardo, Dr. Kelly Peesker

Best Dentist

Dr. Jenny Tran
River Landing Dental

#110 475 2nd Ave. S  306-954-1010  riverlandingdental.com

2nd: Dr. Sara Rayner
3rd:
Dr. Aaron Bazylak
Runners-up:
Dr. Kellyana Quattrini, Dr. Andrew Doig

Best Massage Therapist

Tim Rutley

2206 Speers Ave.  306-880-8513  timrutleyrmt.ca

2nd: Janelle Thomas (Just For You Day Spa)
3rd:
Jenna Karakochuk (Absolute Esthetics)
Runners-up:
Jenel Maruk (StoonRMT Wellness Clinic), Brianna Allen (Just For You Day Spa)

Best Personal Trainer

Brandon Wicks
Rise Strength Lab

1505 Ontario Ave.  306-380-0091  risestrengthlab.com

2nd: Kana Reid (Sugifit Training)
3rd:
Jackie Osczevski (Rise Strength Lab)
Runner-up:
Tyler Weiland (GoodLife Fitness)

Best Small Business Owner

Rhian Bogdan
Prairie & Pine

#3 134 Primrose Dr.  shopprairieandpine.ca

2nd: Jess Tetu (Just For You Day Spa)
3rd:
Heidi Merkosky (SKN Med Spa)
Runners-up:
Clint Diekema (Diekema Martial Arts), Jenn Zanidean (Darling Creations by Jenn)

Best Lawyer

Mike Derbowka
Cuelenaere LLP

#200 450 2nd Ave. N  306-653-5000  cuelenaere.com

2nd: Beau Atkins (Evolve Family Law)
3rd:
Lisa Watson (Peszko & Watson)
Runner-up:
Krista Evanisky (Clarity Law)

Best Saskatchewan Roughrider

Cody Fajardo

riderville.com

No runners-up

Best City Councillor

Troy Davies

saskatoon.ca

2nd: Hilary Gough
3rd:
Mairin Loewen
Runner-up:
Randy Donauer

Best MLA

Ryan Meili

saskndp.ca

2nd: Ken Cheveldayoff
3rd:
Matt Love
Runner-up:
Don Morgan

Best MP

None

2nd: Kelly Block
3rd:
Brad Redekopp
Runner-up:
Corey Tochor

PETS & ANIMALS

Best Pet Cat

Noodle
Owner: Jordan Scott

2nd: Purrrcey Jackson (Julia Lukowich)
3rd:
Gato (Rachelle Kasdorf)
Runners-up:
Lilac (Emma Clark), Monte (Krystal Rumanski), Toby (Krystal Rumanski)

Best Pet Dog

Wolverine
Owner: Heather Jebson

2nd: Newton (Briane Saathoff)
3rd:
Lucy (Krystal Rumanski)
Runners-up:
Phoebe (Krystal Rumanski), Riley (Jenn Zanidean)

Best Pet Supply Store

Early’s Farm and Garden Centre

502 51st St. E  306-931-1995  earlysgarden.com

2nd: Cowtown
3rd:
Bone & Biscuit
Runners-up:
Critters Pet Health Store, Pet Planet

Best Pet Grooming

Head To Tail Pet Spa

106 103 St. E  306-975-0305  headtotailpetspa.com

2nd: Churchill Dog Groomers
3rd:
YXE Pet Parlour
Runners-up:
Peticoat Junction & Barkery, Woofgang & Co. Pet Grooming

Best Pet Boarding

Furbaby Pet Care

2902 Jasper Ave. S  306-912-7783  furbabysk.ca

2nd: Riverside Resort: Pets on Vacation
3rd:
The Urban Farmhouse

Best Veterinary Clinic

Prairieland Veterinary Clinic

2319 Lorne Ave.  306-242-5637  prairielandvetclinic.ca

2nd: Orchard Veterinary Care
3rd:
City Park Veterinary Services
Runners-up:
Acadia Veterinary Clinic, Cumberland Veterinary Clinic, Forest Grove Veterinary Clinic

Best Veterinarian

Dr. Leo Perlinger
City Park Veterinary Services

#1 706 Duchess St.  306-518-4206  cityparkvet.com

2nd: Dr. Haider Elbermani (Prairieland Veterinary Clinic)
3rd:
Dr. Rekha Orchard (Orchard Veterinary Care)
Runners-up:
Dr. David Nairn (Furry Friends Animal Hospital), Dr. Tania Baker (Prairieland Veterinary Clinic)

Best Animal at the Zoo

Bears

2nd: Meerkats
3rd:
Dingoes

Best Wild Animal in the City

Rabbits

2nd: Moose
3rd:
Foxes
Runner-up:
Beaver

FASHION

Best Women’s Casual Clothing

Dutch Growers

1818 Central Ave.  306-249-1222  dutchgrowers.com

2nd: Hazlewood Vintage
3rd:
LoganGray Clothing
Runner-up:
Paramount DaySpa Salon Boutique

Best Men’s Casual Clothing

Hardpressed Print Studio

224 20th St. W  306-384-5488  hardpressed.ca

2nd: Caswells
3rd:
Anthonys Fashion

Best Women’s Professional Attire

Dutch Growers

1818 Central Ave.  306-249-1222  dutchgrowers.com

2nd: The Sandbox in the City

Best Men’s Professional Attire

Caswells

144 2nd Ave. S  306-242-8804  caswellsformen.com

2nd: Anthonys Fashion
3rd:
Elwood Flynn For Men

Best Women’s Clothing Chain

Winners

2317 8th St. E  306-664-1077 / 300 Confederation Dr.  306-382-6387  winners.ca

2nd: Aritzia
3rd:
H&M
Runner-up:
Maurices

Best Fashion Boutique

Dutch Growers

1818 Central Ave.  306-249-1222  dutchgrowers.com

2nd: The Sandbox in the City
3rd:
Paramount DaySpa Salon Boutique

Best Store for Secondhand Clothing

Better Off Duds

510A 33rd St. W  306-979-3837  betteroffduds.ca

2nd: Value Village
3rd:
Hazlewood Vintage
Runners-up:
Underground Trends, The Salvation Army Thrift Store

Best Bridal Shop

W Bridals

142 2nd Ave. N  306-652-2320  wbridals.ca

2nd: Unveiled Dress Co.
3rd:
Exquisite Fashions & Bridal

Best Women’s Footwear

Traxx Footwear

#23 2105 8th St. E  306-956-2272  traxxfootwear.getpayd.com

2nd: Swank Shoe Lounge
3rd:
Brainsport

Best Men’s Footwear

Traxx Footwear

#23 2105 8th St. E  306-956-2272  traxxfootwear.getpayd.com

2nd: Broadway Shoe Repair
3rd:
Brainsport

BEAUTY

Best Day Spa

Just For You Day Spa & Gift Studio

2414 8th St. E  306-955-7546 / 74 33rd St. E  306-934-7546  justforyoudayspa.com

2nd: Paramount DaySpa Salon Boutique
3rd:
Absolute Esthetics
Runner-up:
SKN Med Spa

Best Hair Salon

Sage: The Beauty Bar

500 Melville St.  306-933-5274  sagebeauty.ca

2nd: Color Bar Hair Studio & Spa
3rd:
Capelli Salon Studio
Runners-up:
Paramount DaySpa Salon Boutique, Hair Tech Design

Best Hair Stylist

Natasha Kopas
Hair by Natasha Kopas

411 E Herold Court  306-370-9232

2nd: Jillian Arcand (Paramount DaySpa and Salon Boutique)
3rd:
Nadine Ooms (Nadine’s Cutz N Colors)
Runners-up:
Tricia MacAngus (Sunsera Salons), Tam Schreiner (Hair Tech Design)

Best Esthetician

Reena Welder
The Face Institute

340 3rd Ave. N  306-934-3223  saskatoonfacialplastics.ca

2nd: Sarah Meyers (Paramount DaySpa Salon Boutique)
3rd:
Danika Fernandez (Sage: The Beauty Bar)
Runners-up:
Heidi Merkosky (SKN Med Spa), Jasmine Lauzon (Divine Esthetics)

Best Makeup Artist

Kelsey Rae
Kelsey Rae Makeup Artistry

306-292-9790  kelseyraemakeup.com

2nd: Devri Sanderson (Paramount DaySpa Salon Boutique)
3rd:
Holly Decker (Holly Decker Makeup Artistry)
Runners-up:
Jennilee Cardinal-Schultz (Green Tree Beauty), Kaylee Smisko (Kaylee Smisko Makeup Artistry), Breanna Pijnenburg (Beauty by Breanna)

Best Manicurist

Sarah Meyers
Paramount DaySpa Salon Boutique

345 3rd Ave. S  306-242-0017  paramountdayspa.com

2nd: Maria Martell (mariamartellnails)
3rd:
Megan Wachs (Black Orchid Beauty Bar, Martensville)
Runners-up:
Krystal Rumanski (Krystal Clear Beauty), Angela Do (Tulip Nail and Spa), Jasmine Lauzon (Divine Esthetics)

Best Nail Salon

Paramount DaySpa Salon Boutique

345 3rd Ave. S  306-242-0017  paramountdayspa.com

2nd: Hana Nails and Spa
3rd:
Tulip Nail & Spa
Runners-up:
Liquid Vanity Esthetics, Divine Esthetics

Best Tattoo Artist

Kimber J
Honey Bee Tattoo Collective

#240 536 2nd Ave. N  306-665-0306  honeybeetattoo.ca

2nd: Francisco Javier Gasca Sierra (Tantrix Body Art)
3rd:
Trevor Gusikoski (Tantrix Body Art)
Runners-up:
Michael Lauen (Level Up Tattoo Studio), Kevin Hastings (Level Up Tattoo Studio), Trent Giles (Level Up Tattoo Studio)

Best Tattoo Studio

Honey Bee Tattoo Collective

#240 536 2nd Ave. N  306-665-0306  honeybeetattoo.ca

2nd: Tantrix Body Art
3rd:
Painfully Pretty Tattoos
Runners-up:
Ink Addiction Tattoos, Level Up Tattoo Studio

Best Piercing Studio

Tantrix Body Art

2A 511 1st Ave. N  306-384-5454  tantrixbodyart.com

2nd: Bijou Body Piercing and Fine Jewelry
3rd:
ON2U Body Piercing & Tattoos

SHOPPING

Best New Business

Prairie + Pine

#3 134 Primrose Dr.  shopprairieandpine.ca

2nd: Nefelibata Arts and Crafts
3rd:
SKN Med Spa
Runner-up:
B & B Teething Supplies

Best Specialty Shop

Glitch Gifts and Novelties

510 33rd St. W  306-978-9696  glitchgifts.square.site

2nd: Alt Haus Interior Design
3rd:
Figure Four Toys & Games
Runner-up:
B & B Teething Supplies

Best Florist

Bill’s House Of Flowers

712 Broadway Ave.  306-242-8809  billshouseofflowers.com

2nd: Twig & Bloom
3rd:
Blossoms
Runner-up:
Michelle’s Flowers, Little Shop Of Flowers

Best Drugstore

Shoppers Drug Mart

Multiple Locations  shoppersdrugmart.ca 

2nd: Lakeview Pharmacy
3rd:
Brunskill Pharmacy

Best Eyewear

FYidoctors
Atrium on First

407 1st Ave. N  306-652-4374  fyidoctors.com

2nd: Point Optical Scotia Centre / The Eye Gallery (tie)
Runners-up:
Optika, Kennedy Eye Clinic, Spex by Ryan

Best Jewellery

GMG Jewellers

1-105 21st St. E  306-665-8463  gmgjewellers.com

2nd: Elizabeth.Lyn Jewelry
3rd:
Iconic Betty by Jess Tetu
Runner-up:
Bellezza Moda Beauty and Fashion, Kjjewelrybykat, Colorful Additions Jewelry

Best Bookstore

McNally Robinson

3130 8th St. E  306-955-3599  mcnallyrobinson.com

2nd: Indigo
3rd:
Turning the Tide

Best Used Book Store

Westgate Books

2A 1022 Louise Ave.  306-382-5252

2nd: Peryton Books

Best Place to Buy Music

The Vinyl Exchange

128 2nd Ave. N  306-244-7090

2nd: Vinyl Diner CD’s & Records
3rd:
McNally Robinson

Best Local Hobby Shop

Dragon’s Den Games

1026 Louise Ave.  306-955-3826  dragonsdengames.com

2nd: Amazing Stories
3rd:
Nefelibata Arts and Crafts
Runner-up:
Figure Four Toys & Games

Best Place to Buy Tabletop Games

Dragon’s Den Games

1026 Louise Ave.  306-955-3826  dragonsdengames.com

2nd: Amazing Stories

Best Toy Store

Mastermind Toys

1718 Preston Ave. N  306-651-0155 / 3011 Clarence Ave. S  306-651-6909  mastermindtoys.com

2nd: Toys“R”Us
3rd:
Figure Four Toys & Games

Best Sporting Goods

Al Anderson’s Source For Sports

208 Ave. B S  306-652-9412  sourceforsports.ca

2nd: Escape Sports
3rd:
Eb’s Source For Adventure

Best Bicycle Shop

Bike Doctor

623 Main St.  306-664-8555  bikedoctor.ca

2nd: Doug’s Spoke ‘N Sport
3rd:
Bruce’s Cycle Works

Best Board & Ski Shop

Outtabounds

105 Ave. B S  306-244-7813  outtabounds.ca

2nd: Doug’s Spoke ‘N Sport

Best Adventure Outfitter

Outter Limits

630 Broadway Ave.  306-374-1663  outterlimits.com

2nd: Eb’s Source For Adventure
3rd:
Escape Sports

Best Vape Shop

Mr. Vapor

#8A 3310 Fairlight Dr.  306-250-7475 / 46-2105 8th St. E  306-250-6272  mrvaporyxe.ca

2nd: Heavy Jam Vapor Supply / RPI Vapor Lounge (tie)
Runner-up:
4th And 20 Vape Co.

Best Cannabis Shop

Prairie Records

100 2nd Ave. N (Warman)  306-373-7795 / #170 3020 Preston Ave. S  306-664-7795 / 720 Broadway Ave.  306-244-7795  prairierecords.ca

2nd: Living Skies Cannabis
3rd:
The Pot Shack
Runner-up:
Tweed

Best Store for Secondhand Finds

Village Green Thrift Shops

131 20th St. W  306-652-1861 / 308 20th St. W  306-665-0102  thrift.mcc.org/village-green-furniture-and-appliances

2nd: Value Village
3rd:
Figure Four Toys & Games

Best Kept Shopping Secret

Joyne Collective Marketplace

249 2nd Ave. S  306-380-5696  joyne.ca

2nd: The Hobnobber
3rd:
Alt Haus Interior Design
Runners-up:
Figure Four Toys & Games, Sprout Gift Co., Saskatoon Heavenly Reiki

Best Local Shop: Downtown

Joyne Collective Marketplace

249 2nd Ave. S  306-380-5696  joyne.ca

2nd: Living Skies Cannabis
3rd:
Figure Four Toys & Games

Best Local Shop: Broadway

The Better Good

714 Broadway Ave.  306-242-4663  thebettergood.com

2nd: Alt Haus Interior Design
3rd:
Bike Doctor

Best Local Shop: North End/West Side

Prairie + Pine

#3 134 Primrose Dr.  shopprairieandpine.ca

2nd: Better Off Duds
3rd:
Living Skies Cannabis
Runner-up:
Saskatoon Heavenly Reiki

Best Local Shop: Riversdale

Hardpressed Print Studio

224 20th St. W  306-384-5488  hardpressed.ca

2nd: Hazlewood
3rd:
Nefelibata Arts and Crafts

SERVICES

Best Dry Cleaner

Arthur Rose Fine Dry Cleaning

321 4th Ave. N  306-652-3344  arthurrose.ca

2nd: Family Cleaners
3rd:
Accomplished Cleaners

Best House Cleaning Service

K2 Cleaning

306-280-9397

2nd: Merry Maids of Saskatoon
3rd:
Tidy House

Best Smartphone Repair

uBreakiFix

#160 3020 Preston Ave. S  306-657-4233  ubreakifix.com

2nd: Hawk Mobile
3rd:
Django’s cash for electronics, Mobile Klinik (tie)

Best Printing Services

Mister Print

2720 Millar Ave.  306-934-7575  printwest.com

2nd: PGI Printers
3rd:
Fastprint

Best Frame Shop

The Gallery/art placement

228 3rd Ave. S.  306-664-3385  artplacement.com

2nd: Dandelion Art Framing & Gallery
3rd:
Scoles Fine Arts & Framing

Best Photographer

Chris Sikorsky
Sik Pics Productions

310 Wall St.  306-380-7953  sikpics.ca

2nd: Kristina Marie
3rd:
Kayla Grenier
Runners-up:
Chantal Elizabeth, Natalie Struck

Best Photography Studio

Sik Pics Productions

310 Wall St.  306-380-7953  sikpics.ca

2nd: MJ&Co. Wedding Photographers
3rd:
Beginnings & Beyond Photography
Runners-up:
Simply Better Media, Mudita Media

Best Travel Agency

UNIGLOBE Carefree Travel Group

#4 415 Circle Dr.  306-242-8747  uniglobecarefreetravel.com

2nd: Marlin Travel
3rd:
SellOffVacations.com
Runners-up:
Vacations Away, Expedia Cruiseship Centres

Best Travel Agent

Karen Katelnikoff
UNIGLOBE Carefree Travel

#4 415 Circle Dr.  306-242-8747  uniglobecarefreetravel.com

2nd: Deedee Atwell (Marlin Travel)
3rd:
Amanda Moshenko (SellOffVacations.com)

Best Gym

Rise Strength Lab

1505 Ontario Ave.  306-380-0091  risestrengthlab.com

2nd: Sugifit Training
3rd:
GoodLife Fitness (The Centre)
Runners-up:
Local Barre Fitness, Freedom Functional Fitness

Best Yoga Studio

Ground Yoga

B2 626 Broadway Ave.  306-244-4500  groundyogaonline.com

2nd: Modo Yoga
3rd:
Ivy Yoga House Ltd

Best Martial Arts School

Okami Martial Arts

242 Cardinal Cres.  306-717-5442  okamimartialarts.com

2nd: Kees Tae Kwon Do
3rd:
Momentum Martial Arts
Runners-up:
Diekema Martial Arts, Modern Martial Arts Center

Best Funeral Home

Mourning Glory Funeral Services

1201 8th St. E  306-978-5200  mourningglory.ca

2nd: Saskatoon Funeral Home

Best Insurance Agency

Galon Insurance

909 3rd Ave. N  306-244-7000 / #2 820B 51st St. E  306-244-3000  galoninsurance.ca

2nd: Butler Byers Insurance Ltd
3rd:
The Co-operators (Solvason Insurance Group)

Best Insurance Agent

Kristi Hofer
Butler Byers Insurance

301 4th Ave. N  306-653-2233

3929 8th St. E  306-934-8822  butlerbyers.com

2nd: Dean Owen (Cherry Insurance)
3rd:
Karmelle Solvason (The Co-operators-Solvason Insurance Group)

Best Bank Branch

RBC8th St

2802 8th St. E  306-933-3655  rbcroyalbank.com

2nd: RBC Royal Bank (Ludlow St.)
3rd:
Scotiabank (Primrose Dr.)

Best Credit Union Branch

Affinity Credit Union33rd St. West

1626 33rd St. W  1-866-863-6237  affinitycu.ca

2nd: TCU Financial Group (Ludlow St.)
3rd:
Conexus Credit Union (Kensington)
Runner-up:
New Community Credit Union (20th St. West.)

Best Real Estate Company

Realty Executives

3032 Louise St.  306-373-7520  rexsaskatoon.com

2nd: RE/MAX Saskatoon
3rd:
Royal LePage Varsity
Runner-up:
The Urban Farmhouse

Best Real Estate Agent

Jon Aschenbrener
Realty Executives

3032 Louise St.  306-373-7520  rexsaskatoon.com

2nd: Michelle Butler (Royal LePage Vidorra)
3rd:
Kim Hardie (RE/MAX Saskatoon)
Runners-up:
Megan Shpyth (Boychuk Realty), Joshua Cook (Royal LePage Varsity)

Best Mortgage Broker

Sarah Sloane
Mint Mortgage

#112 310 Wall St.  1-888-244-6059  mintmortgage.me

2nd: Dani Cooper (Mint Mortgage)
3rd:
Daryl Rissling (iSask Mortgage Brokers)
Runners-up:
Audra Kish (oneSt. Mortgage), Stephanie Afseth (oneSt. Mortgage)

HOME

Best Home Renovators

Centennial Kitchen & Bath

#1A 2630 Millar Ave.  306-700-3277  centennialkitchenandbath.com

2nd: Bondo Developments
3rd:
Bella Vista Developmentsf
Runner-up:
Pyram Builders

Best Home Builders

North Ridge Development Corporation

3037 Faithfull Ave.  306-242-2434  northridge.sk.ca

2nd: Spruce Homes
3rd:
Decora Homes

Best Landscaping

Keystone Outdoor Living

2543 Dudley St.  306-370-9786  keystoneoutdoorliving.ca

2nd: Legacy Yard Works
3rd:
Pioneer Landscaping

Best Electrical

CL Electric

306-361-7625

2nd: Greenline Electric
3rd:
Essential Power

Best Plumbing

Centennial Plumbing, Heating & Electrical

#1 2630 Millar Ave.  306-500-1296  centennialplumbing.com

2nd: Rooter-Man
3rd:
Perfection Plumbing
Runner-up:
TRU Mechanical

Best HVAC Company

Centennial Plumbing, Heating & Electrical

#1 2630 Millar Ave.  306-500-1296  centennialplumbing.com

2nd: The Furnace Guys
3rd:
TRU Mechanical
Runners-up:
Ball & Sons Heating, BOSS Plumbing

Best Flooring

Beehive Flooring

317 Ave. C S  306-244-4772  beehiveflooring.com

2nd: Western Carpet One
3rd:
Local Flooring Group
Runner-up:
AC Flooring

Best Cabinets

Superior Cabinets

747 46th St. W  306-667-6600  superiorcabinets.ca

2nd: Redl World Class Kitchens
3rd:
Vilness Millwork Solutions

Best Furniture Store

Palliser EQ3

2125 Faithfull Ave.  306-653-6000  pallisereq3.com

2nd: Alt Haus
3rd:
Sorensen’s
Runner-up:
Area Home + Lifestyle

Best Home Decor

Alt Haus

617A Main St. E  306-242-4287  althaus.ca

2nd: Anthology Home Collection
3rd:
Metric Design

Best Yard and Garden Store

Dutch Growers

1818 Central Ave.  306-249-1222  dutchgrowers.com

2nd: Wilson’s Lifestyle Centre
3rd:
Early’s Farm and Garden Centre
Runner-up:
Garden Architecture & Design

Best Moving Company

Ray’s Moving & Storage

611 47th St. E  306-933-1122  raysmoving.ca

2nd: Need it Moved?
3rd:
Thomson’s Delivery

VEHICLES

Best Car Dealership

Ens Toyota

627 Brand Ct.  306-653-5611  enstoyota.ca

2nd: Tesla Saskatoon
3rd:
Jubilee Ford
Runner-up:
Merlin Ford

Best Used Car Dealership

Ens Toyota

627 Brand Ct.  306-653-5611  enstoyota.ca

2nd: Dodge City Auto
3rd:
Saskatoon Auto Connection
Runner-up:
Jubilee Ford

Best Motorcycle Dealership

Redline Harley Davidson

102 23rd St. E  306-934-2750  redlineharley.com

2nd: Meidl Honda Powerhouse

Best RV Dealership

Kehoe RV

3010 Idylwyld Dr. N  306-934-6140  kehoerv.com

2nd: Sherwood RV
3rd:
Woody’s RV World

Best Auto Repair

Avalon Auto Service

2601 Broadway Ave.  306-343-9551  avalonauto.ca

2nd: Competition Muffler & Shocks
3rd:
Saskatoon Auto Connection Service Centre
Runner-up:
Tech 7 Auto Repair

Best Auto Body Repair

Lazer Autobody

1009 Ave. P S  306-934-2887  lazerautobody.ca

2nd: Kavia Auto Body
3rd:
Novakoski Quality Collision
Runner-up:
Inline Paint & Body

Best Auto Glass Repair

Kavia Auto Body

90 33rd St. E  306-242-2733  kavia.ca

2nd: Windshield Wizard
3rd:
Showtime Glass
Runners-up:
True Blue Glass, Atomic Auto Service

Best Oil Change

Great Canadian Oil Change

Four Locations  oilchangesaskatoon.ca

2nd: Competition Muffler & Shocks
3rd:
Avalon Auto Service
Runner-up:
Tech 7 Auto Repair

Best Tires

A1 Tire & Wheel

1601 11th St. W  306-664-6411  a1tiresaskatoon.com

2nd: Competition Muffler & Shocks
3rd:
Avalon Auto Service
Runner-up:
Tech 7 Auto Repair

Best Car Detailing

Saskatoon Auto Connection Service Centre

2909 Miners Ave.  306-373-8800 saskatoonauto.ca

2nd: Detailz Garage
3rd:
Ultra Shine Auto Salon
Runner-up:
A&C Detail Center

Best E-Bikes

Bike Doctor

623 Main St.  306-664-8555  bikedoctor.ca

2nd: Biktrix Electric Bikes
3rd:
The Boutique